Przepukliny to otwory w mięśniowej ścianie jamy brzusznej, które powodują przemieszczanie się narządów znajdujących się w jamie brzusznej i powstawanie guzków.
Na ogół nie dają one uciążliwych objawów, jednak jeśli odczuwasz duży dyskomfort w jamie brzusznej, może to wskazywać na coś poważniejszego, dlatego przedstawimy Ci najważniejsze informacje na temat tych dolegliwości, abyś mógł stwierdzić, czy masz przepukliny, czy nie.
Co to są przepukliny?
Przepukliny to ubytki w ścianie mięśniowej, tj. otwór powstały w mięśniu brzucha, który z kolei powstaje w wyniku uszkodzenia części jelita w ścianie jamy brzusznej, co prowadzi do powstania pewnego rodzaju woreczka lub wybrzuszenia pod skórą w miejscu, gdzie powstała przepuklina.
Zwykle pojawiają się w okolicy brzucha, w okolicy pępka, pachwiny i górnej części mięśni.
Główne przyczyny powstawania przepuklin
Istnieje kilka przyczyn powstawania przepukliny, niektóre z nich pojawiają się już po urodzeniu, ponieważ mają bardzo słabą ścianę jamy brzusznej, ale są też inne czynniki, takie jak; nadmierny wysiłek przy wypróżnianiu się, ponieważ przy długotrwałych zaparciach podejmujemy wysiłek, idąc do toalety, czego konsekwencją jest przepuklina, częsty kaszel, nadmierny wysiłek przy oddawaniu moczu, podnoszenie ciężkich rzeczy, powiększona prostata, dializa otrzewnowa, niedożywienie, jednak w ciąży niektóre kobiety odczuwają bóle w okolicy miednicy, które mogą być spowodowane przepukliną.
Najlepszą rzeczą, jaką można zrobić, gdy odczuwa się takie dolegliwości, jest udanie się do lekarza, który stwierdzi, czy nie jest to przepuklina.
Jakie są rodzaje przepuklin?
Jak już wcześniej wspomniano, przepukliny to wypukłości lub kieszonki powstałe w wyniku urazu jamy brzusznej. Można je rozpoznać, jeśli nagle usiądziemy i poczujemy miękki guzek w brzuchu lub pachwinie; guzek ten może pojawić się po naciśnięciu lub w pozycji leżącej, a może stać się bolesny podczas kaszlu lub podnoszenia ciężkich przedmiotów.
Istnieją następujące rodzaje przepuklin.
- Przepuklina pachwinowa: występuje zwykle w dolnej części brzucha i jest bardzo bolesna podczas kaszlu lub podnoszenia ciężkich przedmiotów.
- Przepuklina udowa: Ten rodzaj przepukliny powstaje w wyniku pęknięcia ściany jamy brzusznej, co powoduje przemieszczenie się jelit.
- Przepuklina pępkowa: powstaje, gdy ściana brzucha otwiera się, powodując powstanie otworu w pępku. Zdarza się to w ciąży, ponieważ brzuch musi się rozciągnąć, aby pomieścić dziecko, zwłaszcza w drugim i trzecim trymestrze ciąży, dlatego należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ na tym etapie dziecko bardziej się rozwija.
- Przepuklina pachwinowa: Przepukliny pachwinowe pojawiają się zwykle w miejscach, w których pozostała blizna po operacji lub poważna rana w okolicy brzucha, a tkanki i mięśnie brzucha są osłabione.
- Przepuklina nadbrzusza: powstaje, gdy jelita są wypychane przez mięśnie brzucha między pępkiem a klatką piersiową.
- Przepuklina rozworu przełykowego: występuje, gdy żołądek puchnie i wystaje ze swojego separatora, tj. przepony, i sięga do klatki piersiowej.
Praktyczne porady
Przede wszystkim należy unikać dźwigania ciężarów i nadmiernego wysiłku fizycznego, ponieważ może to pogorszyć stan zdrowia. Należy również zachować ostrożność podczas kaszlu i kichania, starając się robić to delikatnie.
Po drugie, należy stosować dietę bogatą w błonnik i płyny oraz unikać zaparć, ponieważ wysiłek, jaki wkładamy w oddawanie stolca, może również pogorszyć stan przepukliny, dlatego też zaleca się picie 2 litrów wody dziennie.
Po trzecie, należy włączyć do diety białka, które pomogą wzmocnić mięśnie, a tym samym zapobiegną pogłębianiu się przepukliny.
Ponadto należy regularnie ćwiczyć, starać się kontrolować wagę, aby uniknąć nadwagi, oraz stosować pasy, które ułatwiają powrót przepukliny na swoje miejsce.