Wielu ludzi uważa, że szkoła powinna być odpowiedzialna nie tylko za edukację, ale też za wychowywanie uczniów.
Jeśli jednak dziecko przed rozpoczęciem kształcenia nie nabędzie pewnych cech żaden nauczyciel nie będzie w stanie pozytywnie wpłynąć na zachowanie i zdolności społeczne swojego ucznia.
Najważniejsze umiejętności społeczne dzieci przedszkolnych
W dzisiejszych czasach coraz więcej dzieci jest jedynakami. Opiekunowie zbyt mocno skupieni na swoich dzieciach, spełniający każdą ich zachciankę, mogą nieświadomie rozwijać u swoich maluchów negatywne cechy jak choćby egoizm czy narcyzm. U dzieci, które nie posiadają rodzeństwa, należy zwrócić szczególną uwagę na wykształcenie zdolności do dzielenia się. Więcej o zachęcaniu dzieci do dzielenia się z innymi przeczytasz w portalu mamusia.pl.
Kolejną fundamentalną umiejętnością jest samodzielność. Wielu rodziców ma tendencje do nadmiernego kontrolowania oraz wyręczania swoich pociech. Niestety chronienie potomstwa przed całym światem odbiera maluchom bezcenną wolność, nie pozwala popełniać błędów i uczyć się na nich, a także odbiera szansę na usamodzielnienie się i pewność siebie.
Jedną z najważniejszych cech, jaką opiekunowie powinni wykształcić u swojego potomstwa przed pójściem do szkoły jest empatia. Tylko wrażliwość na drugiego człowieka, szacunek dla jego odmienności pozwoli dzieciom odnaleźć się w nowym środowisku. Należy również pamiętać, że już od najmłodszych dzieci warto wymagać zaangażowania i pomocy, choćby w drobnych pracach domowych. Składanie prania, nakrywanie do stołu czy pomoc w opróżnieniu zmywarki to zadania, które nauczą dziecko obowiązkowości i systematyczności.
Bardzo ważne jest, aby rodzice świadomie wychowywali swoje pociechy. Rozwijając odpowiednie cechy i umiejętności naszych dzieci ułatwimy im funkcjonowanie w szkolnej rzeczywistości.