Po urodzeniu każde dziecko ma inną wagę, na co wpływ ma np. całkowity okres ciąży lub cechy fizyczne każdego dziecka. Te czynniki decydują o masie urodzeniowej dziecka. Jednak wcześniaki często przychodzą na świat z wagą niższą niż uznawana za normalną, właśnie dlatego, że nie zakończyły okresu ciąży w łonie matki.
Typy wcześniaków
1. Umiarkowany wcześniak to dziecko urodzone między 35. a 37. tygodniem ciąży. Takie maluchy powinny ważyć od 2 do 3 kilogramów.
2. Skrajne wcześniaki to te urodzone między 30 a 34 tygodniem i powinny ważyć od 1 do 2,5 kilograma. W przypadku skrajnych wcześniaków, czyli dzieci urodzonych między 26 a 29 tygodniem, normalna waga tych dzieci waha się zwykle między 750 gramami a 1,2 kilograma.
3. I wreszcie skrajne wczesny wcześniak, który rodzi się przed 26 tygodniem ciąży, a jego przeżywalność wynosi 50%, to dziecko ważące mniej niż 750 gramów.
Ile waży wcześniak po urodzeniu?
Przyrost wagi u wcześniaków zawsze zależy od wielu okoliczności, choć istnieją statystyki, które obrazują, ile wcześniak powinien przybierać na wadze każdego dnia. Jak powiedzieliśmy na początku, przyrost masy ciała u niemowląt na tydzień jest zawsze związany z ich wielkością, wiekiem ciążowym, a także z ogólnym stanem zdrowia dziecka. W tym sensie im bardziej wcześniak jest, tym więcej kalorii będzie potrzebował dziennie, aby osiągnąć swoją idealną wagę. Jeśli niemowlak jest już w domu, to warto sprawdzić jak przebiegają pierwsze dni niemowlaka w domu.
Ogólnie rzecz biorąc, każdy wcześniak powinien przybierać około 15 gramów na kilogram dziennie, ponieważ jest to zazwyczaj średnia waga uzyskana przez płód podczas trzeciego trymestru ciąży. Przyjrzyjmy się bliżej przyrostowi masy ciała wcześniaków w zależności od tego, kiedy się urodzą:
W przypadku dzieci urodzonych przed 26 tygodniem ciąży idealny przyrost masy ciała wynosiłby 5 gramów dziennie. Natomiast w przypadku wcześniaków urodzonych po 33 tygodniu ciąży dzienny przyrost masy ciała wynosiłby od 20 do 30 gramów.
Wcześniaki urodzone przed 33 tygodniem często mają pewne problemy z karmieniem, ponieważ są w stanie zjeść tylko niewielkie ilości pokarmu. W rezultacie ich przyrost masy ciała jest znacznie wolniejszy niż w przypadku wcześniaków urodzonych w późniejszych etapach.
Natomiast dzieci urodzone po 34 tygodniu ciąży mają zazwyczaj masę urodzeniową od 2 do 2700 kilogramów. W tym przypadku ich stan zdrowia jest zwykle lepszy niż dzieci urodzonych przed 33 tygodniem, choć i one mają zwykle pewne problemy z karmieniem.
W przypadku wcześniaków urodzonych po 35. tygodniu ich waga zwykle przekracza 2 kilogramy. Ponadto dzieci te są już znacznie pełniej ukształtowane, więc ich przyrost masy ciała jest również zazwyczaj szybszy niż w przypadku bardzo dużych wcześniaków lub skrajnych wcześniaków.