Kiedy dziecko przychodzi na świat, jest zupełnie bezbronne i całkowicie zdane na rodziców.
Pierwsze 3 lata życia małego człowieka mają kluczowy wpływ na jego późniejszy rozwój, według psychologów jest to czas, na podstawie którego buduje się cała dalsza ludzka osobowość.
Etapy rozwoju psycho-fizycznego
Interakcja z otoczeniem zaczyna się kilka dni po narodzinach, w kolejnych miesiącach dziecko zaczyna się uśmiechać i wydawać pierwsze dźwięki. Około 6. miesiąca niemowlę gaworzy, a pierwsze słowa wypowiada między 10, a 18 miesiącem życia. W wieku 3 lat mowa dziecka jest już zrozumiana dla otoczenia.
Przez pierwsze 6 miesięcy dziecko głównie leży, następnie zaczyna podnosić głowę i cały tułów; około 7. miesiąca potrafi już przewracać się z boku na bok i uczy się siadać. Niemowlę raczkuje między 8, a 11 miesiącem, między 12, a 18 miesiącem zaczyna stawiać pierwsze kroki. Dziecko w wieku 3 lat porusza się samodzielnie, potrafi skoordynować swoje ruchy, jest w stanie ubrać się samodzielnie, zjeść posiłek i skorzystać z toalety.
Tutaj więcej informacji o 7 skokach rozwojowych u niemowlaka do 1. roku życia.
Rozwój emocjonalny
Niezmiernie ważny jest rozwój emocjonalny dziecka i kontakt z matką, głównym opiekunem małego człowieka. Przez pierwsze miesiące budowana jest więź, która posłuży za wzorzec wchodzenia w relacje przez całe dorosłe życie. Przez pierwsze lata życia dziecko uczy się swoich emocji, ważne jest, aby rodzice pozwalali mu się wyrażać, dawali przestrzeń na emocje skrajne, ale należy stawiać dziecku granice, dzięki którym nauczy się funkcjonować między ludźmi i wchodzić w zdrowe relacje. Jedną z pierwszych emocji, która się pojawia, jest niezadowolenie i ma to miejsce w 4. miesiącu życia, około 7. miesiąca dziecko czuje lęk przed nieznajomymi, między 12-15 doświadcza nieśmiałości i zawstydzenia.