Dla rodzica priorytetem powinno być przygotowanie dziecka do rozpoczęcia samodzielnego życia, w tym również jego rozwój. Mamy masę możliwości na to, żeby umożliwić naszemu dziecko pracę na sobą i ciągłe doskonalenie swoich umiejętności i jeśli tylko zachęcimy je do tego, możemy bardzo wiele mu od siebie dać. Czasami jednak najlepiej zrobimy, zaczynając zmiany od siebie i świecąc przykładem.

Ułatwienie rozwoju dziecku to wszystkie czynności, które podejmuje rodzic, aby otwierać przed dzieckiem kolejne drzwi możliwości. Ważne jest jednak, żeby dziecko samo ciągle się rozwijało i miało poczucie, że samo przyczynia się do swoich sukcesów i że musi na nie ciężko zapracować. Jedną z taktyk, jaką mogą obrać rodzice, to stawianie przed dziećmi cały czas nowych wyzwań, na przykład zachęcanie go do kupowania sobie samodzielnie rzeczy, które go interesują albo szukania czegoś na własną rękę. Dopiero kiedy dziecku się nie uda, możemy mu pomóc, ale nie jest to konieczne nawet wtedy.

Rodzic powinien dbać też o to, żeby dziecko chciało zdobywać wiedzę. I absolutnie nie chodzi tu o zmuszanie dziecka do czytania książek. To nie jest obowiązkowy element, który musi posiadać każda wykształcona albo godna szacunku osoba. Dziś wiedzę można zdobywać za pomocą tysiąca innych sposobów, na przykład internetu czy materiałów multimedialnych. Ważne jest jednak, żeby pokazać je dziecku po kolei i zachęcić je do wybrania czegoś dla siebie. Przecież znacznie lepiej będzie, jeśli będzie ono grało w gry edukacyjne, niż żeby czytało książki przeznaczona dla znacznie starszych osób, niż ono.

Rozwój dziecko powinien odbywać się na wielu płaszczyznach naraz, rodzic powinien więc pilnować tego, aby dziecko cały czas coś robiło. Cały czas, to nie znaczy dwadzieścia cztery godziny na dobę, ale żeby nie miało takiego okresu w swoim życiu, żeby całymi dniami przesiadywało w salonie na telefonie albo na konsoli. Możesz wprowadzić system nagród za wypracowywania zdrowych nawyków, żeby zachęcić dziecko do ciągłego szukania nowych możliwości. Jeśli to nie zadziała, ewentualnie możesz wprowadzić system kar, ale miej koniecznie świadomość, że możesz tym tylko zniechęcić dziecko.