Podczas karmienia piersią często pojawiają się różne problemy, a jednym z nich jest zapalenie, podrażnienie i zaczerwienienie piersi matki. Prawda jest taka, że problemy te nie powinny występować podczas karmienia piersią, ale zdarzają się i to z różnych powodów. Do najczęstszych przyczyn tych problemów należy zapalenie sutka (mastitis), które powoduje stan zapalny tkanki piersi.

Ponadto problem ten, oprócz zapalenia piersi, powoduje również inne dolegliwości, takie jak zaczerwienienie, ból, gorączka i inne objawy. Inną przyczyną jest jednak sytuacja, gdy dziecko nie przyjmuje lub nie przytrzymuje dobrze piersi do karmienia, co powoduje podrażnienie, zapalenie i zaczerwienienie piersi matki, ponieważ mleko musi zostać wydalone.

Czy obrzęk i zaczerwienienie piersi są normalne podczas karmienia piersią?

Jedną z rzeczy trudnych dla matek, a tym bardziej dla nowych matek, jest umiejętność prawidłowego karmienia dziecka piersią. Często stanowi to problem zarówno dla matki, jak i dla dziecka, a żeby to osiągnąć, potrzeba czasu i praktyki. Karmienie piersią jest jak nauka jazdy na rowerze – wymaga wprawy, a potem staje się o wiele łatwiejsze. Prawda jest taka, że dla wielu matek sytuacja ta staje się bardzo bolesna i stanowi ciągłe źródło cierpienia, aby móc karmić dziecko piersią.

Czy zapalenie i zaczerwienienie piersi jest normalne w czasie karmienia piersią?

Z pewnością nie jest to normalne i jest to spowodowane zapaleniem sutka, ale można tego uniknąć. Problem ten jest również spowodowany infekcją, która pojawia się w piersi podczas karmienia piersią lub nawet u kobiet, które nie karmią piersią. Dlatego też infekcja ta musi być w porę leczona, aby nie przyniosła konsekwencji ani dla matki, ani dla dziecka, ponieważ problem ten utrudni wypływanie mleka z piersi i karmienie dziecka.

Dlaczego podczas karmienia piersią pojawia się obrzęk i zaczerwienienie piersi? Obrzęk i zaczerwienienie piersi matki karmiącej są spowodowane głównie zapaleniem sutka, a zapalenie sutka ma kilka przyczyn leżących u jego podłoża.

  1. Zablokowanie przewodu mlecznego.
  2. Infekcja bakteryjna, która dostała się do piersi z pękniętych brodawek sutkowych.
  3. Słabe zatrzaśnięcie podczas karmienia piersią.
  4. Długie okresy między karmieniami.
  5. Nadmiernie pełny biust.
  6. Noszenie zbyt ciasnych biustonoszy.
  7. Zbyt szybkie odstawienie dziecka od piersi.

Jakie są zagrożenia związane z zapaleniem i zaczerwienieniem piersi podczas karmienia piersią?

W przypadku wystąpienia zapalenia sutka, które powoduje obrzęk i zaczerwienienie piersi, mogą wystąpić następujące czynniki ryzyka.

  1. Mleko matki nie jest wydzielane prawidłowo.
  2. Utrudnienie karmienia dziecka.
  3. Zakażenie, które może mieć ciężki przebieg.
  4. Ciągły stres i zmęczenie.
  5. Stały ból i obrzęk piersi.
  6. Gromadzenie się ropy w przewodach piersiowych.

Jak leczyć zapalenie i zaczerwienienie piersi podczas karmienia piersią?

Istnieją metody leczenia, które pomagają nam w walce z różnymi chorobami i infekcjami. Kobietom, które cierpią na ten problem, lekarze zazwyczaj zalecają antybiotyki. Antybiotyki pomogą nam zwalczyć infekcję w piersi, a na ból zalecane są środki przeciwbólowe, najczęściej paracetamol. Leczenie musi być jednak zalecone przez specjalistę, który ocenił problem.

W trakcie tego problemu nie należy przerywać karmienia dziecka piersią, ponieważ mogłoby to spowodować więcej problemów, ponieważ mleko nie zostałoby wydalone, a jest ono niezbędne do tego, aby mogło się wydostać i zmniejszyć stan zapalny. Nie trzeba się również martwić o przyjmowanie jakichkolwiek leków, ponieważ nie będą one miały wpływu na dziecko. Ponadto, oprócz podawania leków zaleconych przez lekarza, można wykonywać inne zabiegi, które pomogą zmniejszyć obrzęk i zaczerwienienie piersi.

  1. Zaleca się dalsze karmienie dziecka piersią lub odciąganie mleka za pomocą laktatora dostępnego w aptekach i supermarketach. Pozwoli to na wypłynięcie mleka, co zapobiegnie jego gromadzeniu się i wywoływaniu poważnych infekcji, a także zmniejszy ból piersi.
  2. Podczas karmienia piersią należy najpierw podać chorą pierś, aby dziecko mogło ją prawidłowo opróżnić.
  3. Jeśli przy dotykaniu piersi odczuwa się ból, możesz zacząć karmić najpierw piersią niedotkniętą bólem, a następnie podać dziecku pierś dotkniętą bólem, aby mleko mogło spłynąć.
  4. Konieczne jest stosowanie odpowiedniej diety bogatej w składniki odżywcze, picie dużej ilości płynów i oczywiście odpoczynek.
  5. Można masować okolice piersi.